Birleşik Krallık’ta Foundation Öğrenimi

Foundation Eğitimi, kendi milliyetlerindeki öğrenim modeli sebebiyle İngiltere’de bulunan üniversitelere direk geçme fırsatı bulunmayan, lakin bu üniversitelere girebilecek ortalamaya sahip milletlerarası bireyler için hazırlanan bir öğrenim opsiyonudur.

Maksat, lisans programı eğitim sürecinde sorun ile karşılaşmamaları için insanlara dopdolu bir hazırlık oluşturmak ve kişileri İngiliz öğrenim düzenine hazırlamaktır. Gençler, Foundation programlarında Akademik İngilizce eğitimine ilave olarak lisans programında okumayı tercih ettikleri alana yönelik branş eğitimi de alırlar. Dil seviyeleri yüksek olan öğrenciler ise UCL (University College London) gibi bazı okulların sundugu Foundation eğitiminde Akademik dil dersi yerine 2. dil dersi seçme imkanına sahiptirler.

Foundation programını başarıyla tamamlayan insanlar aynı okullarda birinci sınıf üniversite eğitimlerine başlama imkanına ehil olur. Beklenen başarı oranı üniversiteden ve gidilmek istenen bölüme göre değişmekle beraber takribi %60 bir dereceyle Foundation programının tamamlanması olarak düşünülebilir. Ancak bazı kolejler giriş şartları olarak okul/program ünü nedeniyle daha yüksek bir başarı beklemektedir (Mesela; Queen Mary Hukuk lisans öğrenimine devam için Foundation programını bitiren kişilerden %70 oranında başarı bekler).

Foundation programlarına katılım sağlayan bireyler, okul yerleşkesindeki sosyal tesis ve çeşitli imkanlardan yararlanabilmekte, kütüphane ve spor sahaları gibi yerlerden yararlanabilmektedirler.

Foundation programlarına giriş için kişilerin İngilizce bilgilerinin orta seviyede olması istenir (IELTS: 5.5 koşulu). Beklenen akademik başarı düzeyi kurumlara göre farklılık göstermekle birlikte, ortalama yüz üzerinden 60 not ortalaması ile öğrencilerin Türk liselerinden mezun olmalarıdır. Edinburgh, University College London gibi bazı kurumlar başvuru esnasında ek sınavlar yapabilmektedir. (Örneğin University College London (UCL) Britanya’daki ilk Foundation eğitimlerinden biri olup, Cambridge ve Oxford’a devam edebilme opsiyonu sunabilen bir okuldur. Foundation programları için her sene başvuru sınavlarını Türkiye’de gerçekleştirebilmektedir.)

İngiltere’de insanların Foundation eğitim programına katabileceği popular konulardan bazıları: Hukuk, Mühendislik, İşletme, Ekonomi, Genetik, Politika, Psikoloji ve Finans olarak sıralanabilir.