Dil Öğrenmenin En İyi Yöntemleri

Dinleme egzersizi yapın: insanlar “baba-anne” demeden yaklaşık olarak bir yıl süresince yorulmadan, sıkılmadan çevrelerini dinlerler. O halde siz de İngilizce öğrenme aşamasındayken o dilde şarkılar dinleyin, videolar ya da filmler izleyin. Anlamak için kendinizi zorlamayın. Sadece o dilin seslerine ve fonetiğine alışın yeterli.

Sesli okuyun: Yabancı dil öğrenme sırasında içinizden okuma pek etkili değildir. Metinleri sesli okuyun. Böylece ağız kaslarınız bu dilin seslerine alışır.

Yaratıcı olun: Evinizdeki veya odanızdaki eşyaların üzerine yabancı dilde isimlerinin yazılı olduğu sticker’lar yapıştırın. Her gördüğünüzde sesli olarak sözcüğü okuyun. Artikeli varsa veya maskülen/feminen ayrımının bulunduğu bir dil ise bunları da kesinlikle yazın.

Sözcük defteriniz olsun: Yeni öğrenmekte olduğunuz sözcükleri yazmak için bir defter yapın. sözcükleri bu deftere düzenli bir şekilde yazın. Defteri dilediğiniz yerde, dilediğiniz zaman açıp kelimeleri tekrarlama imkanına sahip olursunuz. Yıllar sonrası için de harika bir yatırım yapmış olacaksınız.

Değişik alfabeler için çok çalışma yapın: Japonca, Arapça tarzı dillerin Latin alfabesinden değişik alfabeleri bulunur. Harflerin ve kelimelerin doğru ve eksiksiz yazımı için çok sayıda yazma yoluyla çalışma yapmalısınız.

Değiştirerek yazın: Yalnızca sözcükleri değil, cümleleri tekrar tekrar yazın. Böylelikle cümle kalıp ve yapılarına daha hızlı bir şekilde alışırsınız. Hatta kelimeleri farklılarıyla değiştirip yeni cümleler yazabilir siniz.