İngilizce Dil Öğrenme Kılavuzu

İngilizce öğrenmek için mevcut olan belgeleri sakın bazı yayınevlerinin hazırlamış olduğu kitap ve kasetlerle kısıtlı zannetmeyin. “Okul Olmadan Eğitim” kavramı dünya literatürüne girdiğinden beri, “çevirim içi” öğrenim hizmeti vermekte olan web sitelerinin sayısı ve ciddiyeti önemli miktarda çoğalmıştır. Görünen o ki yakın gelecekte insanlar yabancı dil öğrenirken parmak kaldırmak yerine, farenin sol düğmesine tıklayacaklar, zil çalmasının yerini modem sesi alacak ve diplomamız mail gelecek. Bir bilim kurgu romanının satırları arasından fırlamış gibi görünen bu durumlar artık daha az sayıda kişiyi şaşırtıyor. Tüm bu olan bitene rağmen Türkiye’de hala “internet eşittir chat” düşüncesinden kurtulamamış olan bir kitle var ve bu bilgi “teröristleri” örgüt evi olarak genellikle internet cafeleri kullanmaktalar. Siz sakın bu öğrütün içine girmeyin. Yabancı dil öğrenirken mutlaka internetteki kaynaklara ulaşın.

Şayet evinizde kablolu televizyon ya da farklı bir sisteme sahipseniz, gün içerisinde düzenli olarak BBC veya CNN seyredin. Hiçbir şey anlamıyorum diye yakınmayın. Bu öğrenme hareketi “bilinç dışı öğrenme” olarak adlandırılır ve öğrendiğinizi fark etmezsiniz.

Periyodik olarak mutlaka seviyenize uyumlu kitaplar okuyun. Eğer düzeyinizi bilmiyorsanız ölçünüz şu şekilde olsun olsun. Şayet bir sayfa boyunca hiç sözlük ihtiyacı duymuyorsanız o kitap da düzeyinizin altında kalmıştır ve bir yarar sağlamaz. Bu sebepten okuduğunuz kitabın her sayfasında yalnızca 2-3 defa sözlüğe bakma gereksinimi duyacağınız kitapları seçin ve seviyeyi giderek çoğaltın.

Bir Cevap Yazın