İngilizce Eğitimi Alma Kılavuzu

Yabancı dil öğrenmek için mevcut olan kaynakları sakın bazı yayınevlerinin çıkarmış olduğu kitap ve kasetlerle kısıtlı sanmayın. “Okulsuz Eğitim” konsepti dünya literatürüne girmesinden bu güne, “çevirim içi” eğitim hizmeti veren sitelerin sayısı ve ciddiyeti önemli ölçüde çoğalmıştır. Görünen o ki yakın zamanda öğrenciler yabancı dil öğrenirken parmak kaldırmayıp, farenin sol düğmesine tıklayacaklar, zil çalmasının yerini modem sesi alacak ve mezuniyet belgemiz e-mail gelecek. Bir bilim kurgu romanının satırları arasından çıkmış gibi görünen bu ifadeler artık daha az insanı şaşırtıyor. Tüm bu ilerlemelere rağmen ülkemizde hala “internet = chat” anlayışından kurtulamayan bir kesim bulunmakta ve bu bilgi “manipülatörleri” örgüt merkezi olarak çoğunlukla internet cafeleri kullanıyorlar. Siz kesinlikle bu öğrütün içine girmeyin. Dil öğrenirken kesinlikle internette bulunan kaynaklara ulaşmaya çalışın.

Şayet evinizde kablolu TV ya da farklı bir sistem varsa, gün içerisinde düzenli olarak CNN ya da BBC seyredin. anlamıyorum diye yakınmayın. Bu öğrenme hareketi “bilinçsiz öğrenme” olarak tanımlanır ve öğrendiğinizi fark etmezsiniz.

Düzenli olarak kesinlikle düzeyinize uygun kitaplar okuyun. Şayet kitabın bir sayfasında 10 kez sözlüğe bakıyorsanız o kitap sizin için ağırdır ve bıkkınlığa neden olabilir. Eğer 1 sayfa boyunca hiç sözlüğe bakma ihtiyacı duymuyorsanız okuduğunuz kitap seviyenizin altındadır ve bir yararı olmaz. Bu yüzden okumakta olduğunuz kitabın bir sayfasında sadece iki üç kez sözlük gereksinimi duyacağınız kitapları tercih edin ve düzeyi giderek çoğaltın.

Eğer çok engeliniz bulunmuyorsa hedefleriniz içinde kısa süreli de mutlaka bir yurtdışı tatili olsun. Yurtdışına çıkma planı bile çok sayıda bireye çok yakın gelmemektedir. Genellikle finansal kaygılar sebebiyle uzak kalınan yurtdışı planları düşünüldüğü gibi güç değildir esasında. Genelde 4 ay devam eden bu kamp programları İngilizce konuşma sıkıntısını büyük oranda halleder ve İngilizceye yeni bir bakış açısı sahibi olmanızı sağlar.

Bir Cevap Yazın