İngiltere’de Yüksek Lisans Şartları

Genel olarak Britanya’da kabul şartlarını değerlendirmek gerekirse; şartlardan en önemlilerinden biri diploma ortalamanızdır. Üniversiteler genel olarak en düşük 2.5 diploma ortalaması tercih etmektedir, fakat yüksek lisans yapmayı istediğiniz alanda aldığınız dersler ve bu derslerden geçiş notlarınız, profesyonel tecrübeleriniz ve mezun olduğunuz okulun başarısı da önemlidir.
Üniversiteler, anadili İngilizce dışında olan öğrencilerin yüksek lisansa kabulu için genellikle en düşük 6.5 IELTS puanı istemektedir. Bölümlerden bazıları, genel skorun yanı sıra IELTS’teki yazma, dinleme, konuşma ya da okuma bölümlerinden alınması gereken minimum skoru da belirtmektedir.|Britanya’da yüksek lisans başvurusu yaparken elinizde olması gereken bir diğer belge de tavsiye mektubudur. En az iki akademik ve de mümkünse bir profesyonel referans mektubu sağlamanız, kabul ihtimalinizi artıracaktır. Niyet mektubunuzda geçmiş kişisel, akademik ve profesyonel deneyimlerinize yer vermeli ve müracaat ettiğiniz okul ve bölümü seçme nedeninizi izah etmeli, yani kısaca okulun sizi neden kabul etmesi gerektiğini akademik bir şekilde yazmalısınız.
Son olarak, Birleşik Krallıkta yüksek lisans yapmak için, her yurtdışı eğitimde olduğu gibi, eğitim zamanı boyunca okul ve kişisel giderlerinizi karşılayacak finansal yeterliliğinizin bulunduğunu kanıtlamalısınız.