İrlanda dil okulu öğrencilerine çalışma izni

İrlanda Dil Okulu Öğrencilerine Çalışma İzni

Çalışma izni, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Genel olarak garson veya ünlü fast food zincirlerinde, otellerde eleman olmak gibi kalifiye olmayan işlerde çalışmak öğrencilere günlük harçlıklarını çıkarma konusunda oldukça cazip gelmektedir. Yalnız uzun bir süre öncesinde İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde yasalarla yabancı dil eğitimi gören öğrencileri için çalışma iznini kaldırmıştır.

İrlanda Dil Okulu Öğrencilerine Çalışma İzni Veren Okullar

İrlanda ise 25 hafta üzeri haftada 15 saatlik dil öğrenimi programlarına kayıt yaptıran öğrencilere haftada 20 saat resmi çalışma izni vermektedir. Kurs bitiminden sonra da haftada 40 saat (Full-time) çalışma hakkına sahip olmaktadırlar. 1 Ekim 2015 tarihi itibariyle de “Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilerin Full-time çalışmaları için belli sınırlamalar konulmuştur. Buna göre; Öğrenciler 15 Aralık ile 15 Ocak arası ve Mayıs ile Ağustos ayları arasında toplamda en fazla 10 hafta Full-time çalışma hakkına sahiptirler.” Ifadesi karara bağlanmıştır.

Çalışma izni alabilmek için öğrencinin, İrlanda’ya varışının akabinde ” Garda National Immigration Bureau” veya en yakın Garda merkezine başvurması gerekir. Yalnız öğrenciler yalnızca 8 haftalık kurslarını tamamladıktan sonra çalışma izinlerini kullanabilirler

Çalışma iznine sahip öğrenciler hem İngilizce pratik yapma imkanı bulur, hem de yaşam günlük masraflarına katkıda bulunur. Birçok öğrenci çalışarak aylık ortalama 750-850 Euro civarında bir gelir elde edebilir.

İrlanda’ya alternatif bir ülke olarak İspanya’nın en iyi dil okullarını incelemek isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere ve İrlanda’da bulunan dil okullarına İrlanda dil okulları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

5 × two =