yurtdışı dil eğitimi

Yapı Marketten Yurtdışı Dil Eğitimi Almak

Yapı Market ve Dil Eğitimi?

Yapı marketler… Hep dalgası geçiliyor, espriler yapılıyor üstünde, her şeyi sen birleştiriyorsun, parçalar var toplamak emek işi. Seni hiçbir şekilde kolaya alıştırmıyor, emek vererek öğrenmeni sağlıyor bir yerde. Emek vererek öğrenme, öğrenmenin en etkili biçimi, pratik yapıyorsun yani iş üstünde. Önüne bir ders notu koyuyorlar, ama adı farklı “kullanma kılavuzu”. Uygula diyor, uygula ki öğrenesin. Yurtdışı dil eğitimi ile çok benziyor aslında. Haydaaa, nasıl benziyor?!

Şimdi bunu yapı marketten alınan bir dolapla mahalle marangozundan alınan bir dolap arasındaki farklardan giderek açıklayalım.

  • Mahalle marangozu yardımı sever, her şeyi kendi yapar.yapı market bilgiyi verir, emeği sana bırakır.
  • Mahalle marangozu sen yorulma ben sana göstereyim der, dokunmana izin vermez; yapı market dokunmazsan göremezsin der.
  • Mahalle marangozu yaparken gelir ölçü alır, her şeyi ona göre ayarlar, her şeyi sana göre dizayn eder; yapı markette sen kendini içerideki ortama göre dizayn etmek zorundasındır.

Yurtdışı Dil Eğitimi ile Benzerlik

  • Yurtiçi dil eğitimi alırken grameri öğrenirsiniz, pratik yapma imkanınız azdır; yurtdışı dil eğitimi sırasında ister istemez konuşursunuz, konuşmak zorunda kalırsınız.
  • Yurtiçi dil eğitimi alırken kolaya kaçarsınız, kendinizi çok sıkmazsınız, istediğinizde anadilinizi konuşabilirsiniz çünkü; yurtdışı dil eğitimi sırasında kolaya kaçma şansınız yok, kendinizi sıkmama şansınız yok. Yabancı bir ortamda öğrenimin kalitesi her zaman artar. Adrenalinin getirdiği algı açıklığı, her şeye karşı daha açık ve ilgili olmanıza sebep olur. Derste uykunuz varken öğretmen size bir anda soru sorduğunda heyecanlanıp irkilirsiniz, bunun sebebi adrenalin işte. Dersin sonraki 10 dakikasını çok iyi dinlersiniz adrenalin etkisi geçene kadar. Yurtdışı eğitimde sürekli yabancı bir ortamda olacağınız için sürekli adrenalin yüksek olacak, algılar ve öğrenme çok açık olacak.
  • Yurtiçi eğitimde sınava girersiniz sadece yazılı, sonrasında bir seviye belirlemesi yapılır ve oradan sonra yükselmeye çalışırsınız. Ancak yurtdışı dil eğitimi alırken, önce yazılı, sözlü ve dinleme sınavına girersiniz. Buna göre seviyeniz belirlenir, sonrasında sürekli bu 3 açıdan test edilerek yükselmeye çalışırsınız. Hayatınızı o düzene göre dizayn etmeniz gerekiyor yani.

Dil okulları içinde dil gelişimi, kişisel gelişim gibi öğeler barındırır. Bunlardan tam olarak faydalanmanız için bir kriz yaşamak gerekiyor. Kriz yönetimini öğrenmek, ona göre reaksiyon vermek öğrenmeyi geliştirir. Yaşadığınız kriz kendi konfor alanınızdayken o kadar etkili olmazken, konfor alanınızın dışına çıktığında çok daha etkili olur. Konfor alanınızın dışı kendinizi rahatsız ve tedirgin hissettiğiniz yer olarak tanımlanabilir yani yeni bir ortam ve yeni bir insanlar. Bu sebeplerden yurtdışı dil okulları çok daha öğretici oluyor.

Yurtdışı dil okulu tercihinizi yaparken bir eğitime, bir rehbere ihtiyacınız varsa Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilir, ücretsiz rehberlik alabilir, okul tercihinizi ona göre yapabilirsiniz. Bu süreçte de tecrübeleri dinleyip bunlardan faydalanabilirsiniz.

Referans: yurtdışı eğitim

Bir cevap yazın

eighteen + fourteen =