Yöneticiler için İngilizce Dil Eğitim Programları

Artık iyice küçülen dünyamızda dil öğrenme ya da geliştirme ihtiyacı geçmiş yıllara göre çok daha gerekli bir hal aldı. Özellikle küreselleşme ve internetin neredeyse bütün hayatımıza egemen duruma gelmesinin ardından yabancı dilin önemi sadece sosyal alanlarda, toplumsal çevrelerdeki kültürel alışverişte değil, iş ve ticaret alanında da artarak kendini gösteriyor.

Bu ve bunun gibi ebeplerden dolayı yöneticilerin de yabancı dil öğrenme ihtiyacı meydana geldiğinde, bir yönetici yoğun iş temposunun içerisinde hızlı bir şekilde sonuç almak için nasıl bir yol izlemeli? İş hayatına bir süre mola verip yurt dışına gitmek ise birçok yönetici için kolaylıkla yapılabilecek bir seçenek olmayabilir.

İş adamalrı için dil eğitimi olarak seçilebilecek ülkelerin ilk sırasında İngiltere ve Amerika gelmektedir, tabi bu iki ülkenin yanında Belçika’nın da bu konuda uzun yıllardır dünyaca ünü mevcuttur. Bu noktada yöneticinin ülke tercihte bulunduktan sonra dikkatli olacağı ilk nokta, şehir yaşamının içinde olup, bulunmakta olduğu kentinde de avantajlarını yaşamayı mı yoksa tersine kentin dışarısında sakin olan olan bir alanda bulunmakta olan bir okulda günlük uğraşlardan uzak olup sadece dil eğitimine odaklanmayı mı istediğine karar vermek olacak.

Executive öğrenimlerinde güne katılımcılar ve eğitmenler eşliğinde kahvaltı yapılarak başlanmaktadır. Dersler sadece teorik olan derslerle sınırlandırılmamıştır, ders molalarının tümünde, yemeklerin tümünde ve akşam yemeğinin ardından eğitmenin de katılımda bulunduğu değişik aktivitelerle devam etmektedir. Burada gaye, yurtdışında kalınan kısa zamanda en yüksek verimi sağlamak, bol bol pratik yapılmasına zemin sağlamaktır. Bir diğer seçenek de katılımcı sabahtan akşamüstüne dek okul içinde eğitimini alır, ders bittikten sonra program yapmakta özgür olur.

İş Adamı eğitim programları, bireyin talep ve gereksinimine göre özenle seçilmesi gerekmekte olan programlardır. Zira iş yoğunluğundan dolayı bu tarz bir programa yüksek olasılıkla tekrar dahil olmak için şans bulunamayacaktır. Eğitim kurumlarında kişisel eğitimler alınabileceği gibi kurum olarak da başvurulabilir ve firma çalışanlarına özel bir eğitim programı talep edilebilir. Eğitim kurumlarının yoğunluğuna bağlı olarak yaptıkları bu tarz şirket anlaşmaları ile bir parça indirimli çalışmaları da mümkün olabilir.

Bir Cevap Yazın