yurtdışı eğitimde yaşanan adaptasyon süreci

Yurtdışı Eğitimde Adaptasyon Süreci

Yurtdışı Eğitimde Yaşanan Adaptasyon Süreci

Yurtdışı eğitimde yaşanan alışma süreci hakkında kısa bir yazı… Günümüzde en çok tercih edilen eğitimlerden biri de yurt dışı eğitimi. Gerek fırsatların fazla olması, gerekse azim ve kararlılık bu tercihte etken rol oynuyor. Yurtdışı eğitim yalnızca, eğitim olarak kalmıyor aynı zamanda büyük bir hayat tecrübesini de beraberinde getiriyor. Uzun bir süreci kapsayan yurt dışı eğitimi; bireyin kendini geliştirmesini, farklı bakış açıları ile olayları görebilmesini sağlıyor. Kariyer anlamında da muhteşem fırsatların kapılarının açılmasını sağlayan yurt dışı eğitimi uzun, zahmetli ama bir o kadar da heyecanlı ve güzel bir zamanı kapsıyor.

Gidilecek ülke, şehir ve okul belirlendikten sonra tecrübeli eğitim danışmanları eşliğinde de akılda kalan her soru cevaplanır. Tüm işlemler bittikten sonra yurt dışında tercih edilen okula gidilir. Uzun zamana yayılan bu çabanın meyvelerinin toplanacağı aşama bu aşamadır.

Bu eşsiz tecrübe, heyecanla binilen uçakta başlamaktadır. Uçak yere indiği anda da yurt dışı eğitim serüveninize ilk adımınızı atmış olursunuz. İlk başlarda bu süreç biraz sancılı geçebilmektedir. Yeni bir ortama alışmak, yeni bir kültürde bulunmak, aileden ve sevilenlerden uzak olmak, yabancı bir dil öğrenmeye çalışmak gibi durumlar; yurt dışı eğitimi almaya giden kişi için biraz zor bir süreç olabilmekte.

Alışma Süreci Nasıl Geçilebilir?

Alışma süreci bazı kişiler için kısacık bir süreye denk gelirken, bazıları için oldukça uzun olabilmektedir. Her halükarda sizlere sunabileceğimiz birkaç tavsiyemiz var:

Yurt dışı eğitimi sizlere sunulan kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Farklı eğitim sistemlerinde kaliteli eğitimler alırsınız. Kendinizi geliştirirken farklı kültürleri de tanıma fırsatını elde edersiniz. Bu kültürlere, farklılıklara açık olmanızı tavsiye ederiz. Bu durum hem sizi daha çok mutlu edecek hem de adaptasyon sürecinizi hızlandıracaktır.

Aynı zamanda, orada bulunan insanlarla arkadaş olmanız, bir şeyler paylaşmanız da bulunduğunuz yere alışmanızda oldukça etkili bir yöntem. Neticede mekanları güzelleştirenler insanlardır.

Başka bir tavsiye de anı yaşamanız konusunda. Ailenizi, evinizi, arkadaşlarınızı özlüyor olabilirsiniz. Fakat yurt dışı eğitimi aldığınız süre geçici bir süre. Bu geçici sürenin tadını çıkarmanız da fayda var. Döndüğünüzde anlatacak bir sürü anınız olacak.

Eğer dil konusunda üzerinizde bir çekingenlik varsa yurt dışı eğitimi alacağınız yerde bunu üzerinizden atmanın tam zamanı. Konuştuğunuzda veya dili öğrenmeye çalışırken hata yaptığınızda insanlar sizi yargılamayacaktır. Sonuçta, orası yabancı bir ülke ve siz de orada yaşayan insanlarla iletişim kurmak için çaba gösteriyorsunuz. Bunu hissettiğiniz anda, adaptasyon süreciniz hızlanacaktır. Hatta belki de geri dönmek bile istemeyeceksiniz.

Özetlemek gerekirse, yurt dışı eğitimi eşsiz bir tecrübe. Süresi ne kadar olursa olsun, burada bulunduğunuz zamanın tadını çıkarmanız hem sağlıklı bir eğitim süreci geçirmenizi sağlayacak hem de sizin için unutulmaz bir anı olarak kalacaktır.

Ayrıca bkz: Yurtdışında dil eğitimi alırken yapılması gerekenler adlı konumuzda ilginizi çekebilir.

Sizde yurtdışında eğitim almak isterseniz 1989’dan günümüze yurtdışı eğitim sektöründe öncü firma Global Yurtdışı Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişime geçmek için telefon; (0212) 227 0 227

Bir cevap yazın

nine − 4 =