Yurtdışı Eğitimde dikkat edilmesi gerekenler

Yurtdışı Eğitimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışı eğitimde en önemli konu yurtdışında kaliteli bir eğitim almak, insanlarla diyaloğunuzu geliştirmek ve samimi, dost canlısı davranarak her milletten arkadaş edinmek.

Yurtdışı Eğitiminizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

1.Yurtdışı Eğitimde Değerli Eşyalarınıza Sahip Çıkın

Özellikle uzun dönem eğitim almak için yurtdışına çıkıyorsanız akıllı telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız, Ipad, pasaport, mücevherat ve muhtemelen nakit gibi en pahalı eşyalarınızdan bazılarıyla seyahat edersiniz. Tamamen yabancı bir ortama girdiğiniz için,  sizi tamamen oyalayabilecek birçok şeyinde olduğunu düşünecek olursak bu değerli eşyalarınıza çokça göz kulak olmanız gerekecektir. Bu anlamda en azından çok yüklü miktarlarda nakit para taşınmaması tavsiye edilir. Türkiye ve yurtdışında atm’leri olan bankalarda hesap açıp gerekli oldukça para çekilmesi daha güvenli olacaktır.

2.Kültür Farklılıklarına Uyum Sağlayın

Yurtdışında okuyacağınız süre boyunca kısa ama oldukça verimli bir süre için tamamen yeni bir kültüre ait olursunuz. Bu yüzden eğitim almak için seçtiğiniz ülkenin kültürünü gitmeden önce  biraz da olsa araştırmak size bir çok avantaj getirecektir. Günlük alışkanlıklarına, kültürel değerlerine aşina olmak daha çok girişken olmanıza ve dilinizi en kısa sürede geliştirmenize katkı sağlayacaktır.

3.Hatıralar Yaratın ve Saklayın

Günümüzde akıllı telefonlar büyük kameralarla gelmekle birlikte, standart kameralara göre hala daha esnek. Bu yüzden fırsat bulduğunuzda fotoğraf veya video çekmek yurtdışı tecrübeniz sırasında akılda kalıcı anılara sahip olmanızı sağlayacaktır. Video blog olarak geçen vlog oluşturabilir, sosyal medyanın imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede sizinle benzer tecrübeler yaşayan diğer uluslararası öğrencilerle iletişim kurabilir, dilinizi geliştirmek için bir çok fırsata sahip olabilirsiniz.

4.Farklı Yemek Kültürlerini Keşfedin

Şüphesiz yurtdışında eğitim aldığınız süre boyunca annenizin yemeklerinden veya alıştığınız damak tatlarına bir süre ayrı kalacaksınız.

Bir çok kişi yemek gibi önemli alışkanlıklarından vazgeçmeyi sevmez ama kısa bir süre için bile olsa adapte olmayı öğrenmek zorunda kalabilirsiniz. Yurt dışındayken, ana vatanlarında bir takım mutfakları tadabilirsiniz. Eğitiminizden arta kalan zamanlarda hafta sonları ve tatil günlerinde, bulunduğunuz şehirde veya yakın bölgelerde yeni tatlar keşfedebilirsiniz.  .

Özetleyecek olursak, yurtdışında eğitim görürken yapacağınız en iyi şey, kendinizi en kısa sürede adapte etmeye çalışmak, farklılıkları kabul etmek ve yabancı kültürleri absorbe etmek için açık fikirli ve benimseyici bir tutum sergilemek olacaktır.

 

Tavsiye makale; Yurtdışında Dil Eğitimi Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

4 × 1 =