Yurtdışı Lise Eğitimi

Yurtdışı eğitim programları çocuklarınız için unutulmayacak ve kendisinin bütün hayatını değiştirecek bir tecrübedir. Kendine olan güvenin artmasının haricinde, dünyaya ve başka kültürlere bakışı da değişim gösterecektir. Uluslararası lise programları aracılığıyla evladınız bir dünya yurttaşı olacaktır. İngilizceyi oldukça verimli kullanmasının haricinde Fransızca, Almanca, İspanyolca gibi dilleri de öğrenebilirler.

Yurt dışında lise öğrenimi almak için kişinin not ortalaması dikkate alınacaktır ancak ortalamadan daha önemi olan şey ise ailenin bütçesinin yetip yetmeyeceğidir. Eğer garanti edemeyeceğiniz bir bütçeniz varsa maddi sebeplerden dolayı çocuğunuzun okulu bırakması gerekeceği ve bu vaziyetin gencin psikolojisinde önemli hasarlar yaratabileceğini düşünmenizi tavsiye ederiz.  Ve son olarak; öğrencinin liseyi yurt dışında okuması hususunda aile bireyleri aynı düşüncede olmalıdır. Böyle bir hususta ailede fikir farklılıklarının olması çocuğun geleceğinin önüne geçebilecek duygusal kararlar vermesine neden olabilmektedir.

Lise eğitiminin farklı bir ülkede görülmesi kararının hemen sonrasında ya da öncesinde bir öğrenim planı hazırlanması gerekmektedir; zira hangi ülkede, hangi lisede eğitim görüleceği bu plana bağlıdır. Üniversite eğitimi almak istediğiniz yerin kabul edeceği lise eğitimini görmeniz hedeflerinizin sürmesi açısından önemlidir. Lise eğitiminin hepsini yurtdışında tamamlayabileceğiniz gibi 1 yıllık lise değişim programına da katılım sağlayabilirsiniz. Değişim programı ile farklı bir kültürün eğitimini almış ve bakış açınızı genişletmiş olacaksınız. Yurtdışında lise öğrenimi görmek için danışmanlık hizmeti talep eden bir öğrencinin öğretim periyodu başlamadan 4-5 ay öncesinde danışmanlarıyla tanışıp lise başvuru işlemlerine başlanması gerekir.

Bir Cevap Yazın