Yurtdışı Öğrenimin Size Bütün Maliyeti Ne Kadar?

Başka bir ülkede öğrenim konusunda en çok merak edilen hususlardan biri de tabi ki eğitimin bütün maliyetidir. Bütçe planlaması yaparak öğrenimin maliyetini gerçekçi bir şekilde hesaplamak hem vize sürecinde hem de öğrenim döneminde avantaj sağlayacaktır.

Eğitim maliyetinin dışında barınma gideri de yurtdışı eğitiminin tüm maliyetini hesaplarken göz önünde bulundurulmalıdır. Barınmaya karar alınırken giderlerin dışında, önceliklerin belirlenmeli ve bu öncelikler doğrultusunda aile yanında barınma, Kampüs içi/yerleşke dışı yurt barınması, studio daire, otel konaklaması gibi alternatiflerden bir tanesinin seçilmesi gerekmektedir. Kente, konaklama türüne, ülkeye ve ne kadar süreceğine bağlı olarak maliyet değişiklik gösterebilir.

Yurt dışında eğitim konusunda hesaplanması gerekli diğer giderler içinde uçak masrafı, vize masrafı ve şahsi giderler bulunmaktadır. Uçak biletinin mümkün olduğunca erken alınması giderin azalmasına yardımcı olabilir. Kişisel harcamalar içerisinde, ulaşım, alışveriş ve yeme-içme gibi masraflar bulunmaktadır.