yurtdışında dil eğitimi

Yurtdışında Dil Eğitimi – Yapılması Gerekenler

Yurtdışında dil eğitimi günümüzde sıkça tercih edilmekte olan eğitim türleri arasında yerini almaktadır. Her yıl dünyanın pek çok noktasından öğrenci pek çok farklı ülkeye dil öğrenme amacı ile gitmektedir. Bu süreç kısa gibi görünse de hazırlık, araştırma, karar verme, harekete geçme ve işlemleri tamamlama gibi pek çok aşamadan oluşan uzun bir zamana tekabül etmektedir. Bu adımların sonunda, yurt dışı dil okulu yolculuğu başlamış olmaktadır. Zahmetli ama bir o kadar da heyecan dolu bu sürecin başlangıcı olan dil okulu seyahatinde yapılması gereken hayat kurtaracak bazı şeyler vardır.

Yurtdışında dil eğitimi almaya giderken dikkat etmeniz gerekenler;

Yanınıza gerektiği kadar eşya alın.

Yurt dışı dil okuluna giderken dolabımızı geride bırakmak bizleri biraz zorlamaktadır. Hava durumunu tam anlamıyla tahmin edemediğimiz için, pek çok ince / kalın kıyafetin yanı sıra aslında çok da gerekli olmayan kıyafetlerimizi de geride bırakamayız. Bu durum valizlerimizin kapanmamasına, uçağa binişte sorunlar yaşamamıza yol açmaktadır. Aynı zamanda, dil eğitimi alacağımız ülkeye gittiğimizde de alacağımız birkaç kıyafet ile daha da fazla eşyaya sahip olacağımız gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Nitekim, geri dönüşte bu durum problem olarak karşımıza çıkacaktır. Kısacası, “az ve öz” en güzel tercih olacaktır.

Check-in işlemini son dakikaya bırakmayın.

Tüm hazırlıklarınızı tamamlamış, havalimanının yolunu tutmuş olduğunuzda check in işlemini halletmiş olduğunuzdan emin olun. Heyecanın yanı sıra minik bir gerginlik yaşamak da mümkündür. Tüm bu duygu yoğunluğunun ortasında herhangi bir aksilik yaşanması stres seviyenizi arttıracaktır. Bu ve benzeri nedenlerle check in işleminin olabildiğince erken yapılması çok büyük oranda sizleri rahatlatacak, stressiz bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Konaklayacağınız yeri araştırın.

Dil okulları genelde öğrencilere aile yanı konaklaması, öğrenci yurdu ya da paylaşımlı öğrenci evi gibi konaklama seçeneklerini sunmaktadır. Bu seçeneklerden hangisinde kalıyor olursanız olun önceden sizleri zaten bilgilendirecek olan eğitim danışmanlarından bilgi almalısınız. Yanınızda konaklamanızı paylaşacağınız insanlara minik hediyeler götürmeniz karşı taraftaki insanları mutlu edecek ve iyi ilişkiler kurmanızda ilk adımınız olacaktır. Örneğin, götüreceğiniz bir kutu lokum ile hem yanında konaklayacağınız aileyi mutlu eder, hem de Türk kültürünü o aileye tanıtmış olursunuz. Yaptığınız bu ince davranış, karşı taraf açısından oldukça önem taşıyacaktır.

Şarjınızı doldurun.

Yolculuğunuz öncesinde şarjınızı doldurmanız yararınıza olacaktır. Nitekim, yabancı bir ülkede olunacağından telefona ihtiyaç duyma olasılığınız artmaktadır. En basit yolla düşünsek, konaklanılacak yeri bulmak için telefon kullanımına ihtiyaç duyulacağını fark ederiz. Aynı zamanda, ailenizi ya da yakınlarınızı arayıp onları durumdan haberdar etmeniz açısından da telefon önemli bir rol oynamaktadır. Son olarak, Türkiye’den ayrılmadan önce hattınızı yurt dışına açtırmış olduğunuzdan emin olmanız sizlerin yararınıza olacaktır.

Ulaşım ve oradaki yaşam konusunda bilgi edinin.

Yurtdışında dil eğitimi almaya gitmeden önce eğitim danışmanınız ile yapacağınız görüşmelerde, ulaşım ve gideceğiniz yerdeki kültür & yaşam hakkında verilen bilgileri önemseyin. Ulaşım kartı, yakında olan diğer şehirlere & ülkelere seyahatler, oranın kültürel özellikleri ve insanların davranışları konusunda fikrinizin olması daha sağlıklı bir eğitim süreci geçirmenizde ilk adım olacaktır. Örneğin, Londra’ya yurtdışında dil eğitimi için giden bir kişinin Oyster kart yani orada geçerli olan toplu taşıma kartı alması onun yararına olacaktır. Bu ve bunun gibi ufak bilgilerin önceden bilinmesi hem maddi hem de manevi açıdan öğrencinin daha rahat bir dönem geçirmesini sağlayacaktır. Ülkenizden uzakta yurtdışı eğitim almaya karar verdiniz.

Bir cevap yazın

twenty − fourteen =